0

Zorg voor jonge kinderen in rouw

In de Bijbel lezen we over de bijzondere zorg en bescherming van de Heere voor de wezen. Bijvoorbeeld in Psalm 68 waar Hij wordt omschreven als een ‘Vader der wezen’. Naast Zijn persoonlijke betrokkenheid lezen we veelvuldig dat het volk van God wordt opgedragen zorg te dragen voor deze kwetsbare groep, zoals in Jakobus 1: 27. Nog steeds geldt dat het verlies van een ouder, maar ook van een broer of zus, grote impact heeft op het verdere leven van een kind. Als geheel van de gemeente hebben we de opdracht en verantwoordelijkheid om naar deze groep om te zien.

Kinderen rouwen anders dan volwassenen. Het ene moment zijn ze verdrietig en daarna kunnen ze weer in hun spel opgaan. De omgeving vraagt zich dan vaak af of kinderen wel rouwen. Maar dat doen ze wel degelijk. Jonge kinderen kunnen niet altijd woorden geven aan hun verdriet, maar vaak merk je aan hun gedrag dat ze rouwen. Een ander verschil met volwassenen is dat kinderen nog midden in hun ontwikkeling zitten. Vaak komt men er pas op oudere leeftijd achter wat het verlies echt met hen heeft gedaan. Dat kan verdriet en gemis geven. Soms ook veel vragen. We noemen dat uitgestelde rouw.

In de kerkelijke gemeente gaat de aandacht vaak uit naar de overgebleven ouder(s). Dat is begrijpelijk. Maar tegelijkertijd is het binnen een jong gezin vaak moeilijk het verdriet met elkaar te delen. De kinderen in het gezin hebben ook verdriet en kunnen zich daarin eenzaam voelen. Daarom willen we graag een aantal aandachtspunten meegeven voor het pastoraat, familieleden en de kerkelijke gemeente, om zo de rouwende kinderen niet te vergeten:

Als laatste willen we u het volgende meegeven. Een gezin kan voor het oog sterk lijken. Je denkt dan:  ze komen er wel doorheen. Maar trouwe (pastorale) zorg en aandacht blijft ook dan belangrijk. Zelfs na meerdere decennia heeft een verlies op jonge leeftijd nog impact op de, dan inmiddels volwassen, persoon. Blijf geïnteresseerd en vraag naar de invloed van het verlies op het (geloofs)leven en hoe men omgegaan is met (geloofs)vragen. En ook hoe men de zorg binnen de gemeente ervaart.

Wat is het vooral een troost dat de Heere het rouwende kind ziet. Dat mag met het kind besproken worden. Dat de Heere hem ziet en wil troosten, meer dan een moeder (of vader) troosten kan. Bid daarom met en voor het kind.

0
    0
    Uw winkelwagen is leegTerug naar winkel

    Quickscan

    Wat is jouw favoriete game?